Podsumowując: Nie ma "najlepszej marki HMI" – jest tylko HMI, które najlepiej pasuje do ekosystemu Twojego systemu sterowania i budżetu. Ten przewodnik porównuje WEINVIEW, Kinco, Siemens KTP i Pro-face GP4000 (z MCGS jako opcją budżetową) w pięciu wymiarach – rozmiar/rozdzielczość ekranu, protokoły komunikacyjne, użyteczność oprogramowania, stopień ochrony przemysłowej i stosunek ceny do wydajności – i kończy się gotową do użycia listą kontrolną wyboru.
1. Dlaczego wybór HMI zasługuje na poważną uwagę
HMI (Human-Machine Interface) jest jedynym interfejsem operatora z maszyną. Typowe koszty błędnego wyboru (doświadczenie branżowe, nie wnioski statystyczne):
- Niedopasowanie protokołu → dodaj bramkę konwersji, kosztującą od kilkuset do ponad tysiąca dolarów za punkt, plus kolejny punkt awarii;
- Zbyt mały rozmiar/rozdzielczość ekranu → zatłoczone ekrany, więcej błędów operatora;
- Trudne w użyciu oprogramowanie → każda zmiana ekranu boli; powolne dostarczanie projektu;
- Niewystarczający stopień ochrony → awaria ekranu dotykowego w ciągu kilku miesięcy w zapylonym/wilgotnym środowisku;
- Nadmierna specyfikacja → płacenie 2-3 razy więcej za markę, której funkcji nigdy nie używasz.
Oficjalna definicja HMI firmy Pro-face jest użyteczna: HMI obsługuje pięć funkcji – ustawienia, sterowanie i komendy, monitorowanie i nadzór, przechowywanie danych historycznych oraz inteligentna bramka (według proface.com). Sprawdź swoje potrzeby w odniesieniu do tych pięciu funkcji przed porównaniem marek.
2. Pięć wymiarów porównania
2.1 Rozmiar i rozdzielczość ekranu
Logika rozmiaru (doświadczenie branżowe):
- 4,3"–5,7": małe pojedyncze maszyny, ograniczona przestrzeń na drzwiach, niska gęstość informacji;
- 7"–10,1": główny nurt, obejmujący około 90% monitorowania pojedynczych maszyn;
- 12"–15,6": sekcje wieloprocesowe, wiele stron parametrów, krzywe trendów obok siebie.
Rozdzielczość określa "jak jasno i ile". Przy tym samym rozmiarze, 1024×600 (np. Weintek cMT3072, MT8102iP) pokazuje wyraźnie więcej niż 800×480. Pro-face GP4000 dzieli się na poziomy według rozmiaru: 5,7" QVGA (320×240), 7,5" VGA (640×480), 10,4" VGA, 12,1" SVGA (według strony z oficjalną linią produktów proface.com).
2.2 Protokoły komunikacyjne
To najczęstsza pułapka. Kluczowe punkty:
- Najpierw sprawdź marki swoich sterowników, a następnie wybierz HMI – kombinacje tej samej marki zazwyczaj mają natywny optymalny protokół (np. natywne wsparcie PROFINET dla Siemens KTP; KTP700 Basic PN jest potwierdzony jako posiadający interfejs PROFINET według oficjalnego sklepu Siemens);
- Linie mieszanych marek wymagają szerokiego pokrycia protokołów: Weintek oficjalnie twierdzi, że obsługuje ponad 400 protokołów komunikacyjnych PLC ; Pro-face jest znany z możliwości połączenia z prawie wszystkimi głównymi markami PLC;
- MPI przez RS-485: COM2/COM3 RS-485 Weintek cMT3072 obsługuje MPI z prędkością 187 500 bps; COM2 Pro-face GP4000 również obsługuje MPI z prędkością 187 500 bps – wymóg krytyczny przy modernizacji starszych linii Siemens;
- CANopen/CAN/J1939: wymagane dla maszyn mobilnych; Weintek cMT3072 je obsługuje;
- Większość marek obsługuje Modbus RTU/TCP jako podstawę; MCGS jest również potwierdzony jako obsługujący protokoły Modbus oraz Siemens/Mitsubishi.
2.3 Użyteczność oprogramowania
| Marka |
Oprogramowanie |
Uwagi |
| WEINVIEW |
EasyBuilder Pro |
Oficjalne funkcje: wbudowana biblioteka graficzna (w tym grafika wektorowa), makra, synchronizacja dzienników danych/zdarzeń/operacji z zewnętrznymi bazami danych, multimedia (kamera IP/USB, wideo HD), tryb zaawansowanego bezpieczeństwa RFID/odcisków palców, tryb szybkiego wyświetlania |
| Weintek zdalny |
EasyAccess 2.0 |
Oficjalnie potwierdzone rozwiązanie zdalne w chmurze, z Weincloud Dashboard dla pulpitów nawigacyjnych w chmurze; zdalna konserwacja bez linii dzierżawionych |
| Kinco |
DTools / DToolsPro |
Następna generacja DToolsPro (np. wersje V1.8.10 / V1.9) potwierdzona na kinco.cn; seria G2/GL2 paruje z DToolsPro, GT2 z DTools |
| Siemens |
WinCC Basic (TIA Portal) |
Zintegrowane z inżynierią sterowników PLC Siemens; ekosystem TIA Portal jest jego kluczową wartością |
| Pro-face |
GP-Pro EX |
Potwierdzone na proface.com; plus Pro-Server EX, GP-Viewer EX do nadzoru urządzeń wielu marek |
| MCGS |
MCGS embedded / McgsPro |
Nowa generacja McgsPro potwierdzona na mcgs.com.cn; wersja embedded jest standardem branżowym dla jednostek TPC |
Doświadczenie branżowe: pozyskiwanie oprogramowania i krzywe uczenia się znacznie się różnią – EasyBuilder Pro, DToolsPro i GP-Pro EX są łatwiejsze do zdobycia i nauki niż Siemens TIA Portal (licencjonowany, bardziej stroma krzywa). Ale w ramach pełnej linii Siemens, zintegrowana wydajność TIA Portal jest trudna do zastąpienia narzędziami samodzielnymi.
2.4 Stopień ochrony przemysłowej
- Ocena IP = ochrona przed pyłem/wodą: IP65 (pyłoszczelny + strumienie wody pod niskim ciśnieniem) jest powszechną podstawą dla przemysłowych paneli dotykowych;
- Zweryfikowane oficjalne dane: Panele przednie Weintek MT8071iP/MT8102iP są NEMA4/IP65; panel przedni Pro-face GP-4501T to IP65f / NEMA TYPE 4X/13; seria MCGS TPC7032Kw jest opisana jako IP65 (według materiałów z kanału, zweryfikuj z oficjalną instrukcją);
- Panel vs. cała jednostka: dla większości HMI ocena IP obejmuje tylko panel przedni – wycięcie montażowe i tył pozostają w środowisku szafy IP20 (praktyka branżowa);
- Zapylone, wilgotne lub środowiska z płynem do cięcia: preferuj wysoką ochronę plus modele powlekane (np. opcje powlekane Pro-face).
3. Analiza marki po marce
3.1 WEINVIEW / Weintek
- Pozycjonowanie: średnia do wyższej półki; jeden z wiodących światowych producentów HMI (oficjalny opis własny: "Wiodący producent HMI"); założony w 2004 roku w Shenzhen;
- Serie: cMT (wyższa półka, wbudowana zdalność/zdolność IIoT), eMT (średnia półka), MT (klasyczna linia wolumenowa: MT8071iP / MT8102iP / MT8072iE);
- Reprezentatywne specyfikacje : MT8071iP – 7" TFT, 800×480, 450 cd/m², kontrast 500:1, 16,7 mln kolorów, rezystancyjny ekran dotykowy 4-przewodowy, Ethernet 10/100, COM1 RS-232 4W + COM2 RS-485 2W/4W, 24 VDC; MT8102iP – 10,1" 1024×600, 350 cd/m², 1000:1;
- Zdolność zdalna: cMT3072 jest dostarczany z wbudowaną licencją EasyAccess 2.0 (według stron dystrybutorów) – zdalne monitorowanie jest wyróżnikiem;
- Najlepsze dla: linie PLC mieszanych marek, potrzeby zdalnej konserwacji, producenci maszyn poszukujący równowagi między funkcjami a ceną.
3.2 Kinco
- Pozycjonowanie: długo działająca chińska marka automatyki obejmująca HMI/serwo/PLC (lider w sterowaniu ruchem i HMI dla robotyki i inteligentnych urządzeń);
- Serie: FUTURE (F2 wyższa półka, 7"–15,6"), GREEN (G2 7"–15", GT2, GH ulepszona, G1 standardowa, GL2/GL ekonomiczna), MASS (M2/MT), plus warianty ręczne, pojemnościowe, wodoodporne (według oficjalnego centrum produktów kincoautomation.com);
- Oprogramowanie: DToolsPro (następna generacja) i DTools (potwierdzone na kinco.cn);
- Najlepsze dla: klientów z ograniczonym budżetem, tych już w ekosystemie PLC/serwo Kinco i sourcingu dopasowanego do serii.
3.3 Siemens SIMATIC HMI (Panele KTP Basic)
- Pozycjonowanie: oficjalne HMI ekosystemu Siemens, głęboko zintegrowane ze sterownikami S7 PLC i TIA Portal;
- Serie: KTP Basic (KTP400 4,3" / KTP700 7" / KTP900 9" / KTP1200 12" – rozmiary publiczne w branży, zweryfikuj z oficjalnymi arkuszami danych przed publikacją);
- Zweryfikowane oficjalne dane: KTP700 Basic PN (nr zamów. 6AV2123-2GB03-0AX0) – 7" TFT, 65 536 kolorów, interfejs PROFINET (według oficjalnego sklepu mall.siemens.com.cn); rozdzielczość 800×480 i IP65 to specyfikacje publiczne w branży (do weryfikacji z oficjalnym arkuszem danych);
- Oprogramowanie: konfigurowane z WinCC Basic (komponent TIA Portal) (według opisu oficjalnego sklepu);
- Najlepsze dla: linie w całości Siemens, zespoły chcące zunifikowanej inżynierii PLC/HMI, zespoły z umiejętnościami TIA Portal.
3.4 Pro-face (Grupa Schneider Electric)
- Pozycjonowanie: wyższa półka; znany z możliwości połączenia z prawie wszystkimi głównymi markami urządzeń i niezawodności (według strony HMI Centric proface.com: znany producent od lat 80. i wynalazca pierwszego programowalnego graficznego HMI);
- Serie: GP4000 (GP4100 kompaktowy 4,3", GP-4301T 5,7" QVGA, GP-4401T 7,5" VGA, GP-4501T 10,4" VGA, GP-4621T 12,1" SVGA – według strony z oficjalną linią produktów proface.com);
- Zweryfikowane oficjalne dane: GP-4501T (PFXGP4501TAD) – 65 536 kolorów, 32 MB FLASH, 320 KB SRAM, Ethernet + podwójny szeregowy + podwójny USB, panel przedni IP65f/NEMA TYPE 4X/13 (według oficjalnej strony specyfikacji); COM2 obsługuje MPI 187 500 bps;
- Ważne: podstawowe typy GP4000 (np. GP-4501TW / GP-4401WW, itp.) zostały wycofane z produkcji od 2025-06-30 (według oficjalnej strony proface.com) – w nowych projektach należy określić standardowe typy GP-4x01T lub serie następcze;
- Najlepsze dla: zakłady produkcyjne z mieszanymi markami, zastosowania wymagające wysokiej niezawodności i wysokiej ochrony.
3.5 MCGS (Dodatek budżetowy)
- Pozycjonowanie: chińskie HMI ekonomiczne, powszechny wybór dla projektów wrażliwych na koszty;
- Reprezentatywne modele: TPC7032Kw (7" TFT, 800×480, 262 tys. kolorów, 24 V ±20% VDC, 128 MB pamięci użytkownika – ; TPC1062K (10,2"); TPC7032Kt;
- Oprogramowanie: oprogramowanie konfiguracyjne MCGS embedded; nowa generacja McgsPro;
- Najlepsze dla: maszyny pojedyncze z priorytetem kosztów i standardowymi funkcjami.
4. Tabela porównania obok siebie (sierpień 2026)
| Wymiar |
WEINVIEW/Weintek |
Kinco |
Siemens KTP |
Pro-face GP4000 |
MCGS |
| Reprezentatywny model |
cMT3072 / MT8071iP |
GL2070HE / M2070H |
KTP700 Basic PN |
GP-4501T / GP-4401T |
TPC7032Kw |
| Zakres rozmiarów |
4,3"–15,6" |
4,3"–15" |
4,3"–12" |
4,3"–12,1" |
7"–10,2" |
| Reprezentatywna rozdzielczość |
7" 1024×600 (cMT3072) |
Patrz oficjalna instrukcja |
7" 800×480 (publiczne w branży) |
10,4" VGA 640×480 |
7" 800×480 |
| Stopień ochrony |
NEMA4/IP65 (oficjalny) |
Patrz oficjalna instrukcja |
IP65 (publiczne w branży) |
IP65f / NEMA 4X/13 (oficjalny) |
IP65 (materiał kanału) |
| Oprogramowanie inżynierskie |
EasyBuilder Pro |
DToolsPro / DTools |
WinCC Basic (TIA) |
GP-Pro EX |
MCGS embedded / McgsPro |
| Zdolność zdalna |
EasyAccess 2.0 (silne) |
WiFi/4G w wybranych modelach |
— |
Dostępne (przez GP-Viewer, itp.) |
Ograniczone |
| Pokrycie protokołów |
Ponad 400 protokołów PLC (oficjalne) |
Główne protokoły |
PROFINET / natywny Siemens |
Prawie wszystkie główne marki |
Modbus + główne PLC |
| Pozycjonowanie cenowe |
Średnia półka |
Średnia półka |
Wyższa półka |
Wyższa półka |
Ekonomiczne |
| Najlepsze dopasowanie |
Mieszane marki + zdalność |
Krajowy ekosystem / budżet |
Linie w całości Siemens |
Mieszane marki + wysoka niezawodność |
Priorytet kosztów |
5. Lista kontrolna wyboru w terenie i pułapki
Poniższe informacje to ogólne lekcje z wieloletniego doświadczenia projektowego, a nie wnioski statystyczne.
Lista kontrolna wyboru (zaznacz każdy punkt):
- Wymień swoje sterowniki: jakie marki i modele PLC/VFD/serwo są na miejscu? Zweryfikuj, czy HMI natywnie obsługuje każdy protokół – to priorytet nr 1;
- Ustal rozmiar i rozdzielczość: wybierz rozmiar według gęstości informacji; preferuj wyższą rozdzielczość przy tym samym rozmiarze (1024×600 zamiast 800×480);
- Oblicz potrzeby zdalne: wymagane zdalne monitorowanie/konserwacja? Wybierz model z wbudowaną funkcją zdalną (np. EasyAccess 2.0) – nie dodawaj bramki później;
- Sprawdź ochronę i środowisko: zapylone/wilgotne środowiska lub środowiska z płynem do cięcia wymagają co najmniej paneli przednich IP65; rozważ modele powlekane dla specjalnych środowisk;
- Wycena licencji na oprogramowanie: Siemens TIA Portal wymaga licencji i ma stromą krzywą uczenia się; EasyBuilder Pro, DToolsPro, GP-Pro EX są łatwiejsze do zdobycia – uwzględnij czas szkolenia inżyniera w całkowitym koszcie;
- Potwierdź dostępność i ryzyko EOL: preferuj aktualne serie (np. podstawowe typy Pro-face zostały wycofane – nie określaj starszych modeli).
Częste pułapki:
- Pułapka 1: Kupowanie tylko na podstawie ceny, a następnie napotkanie niedopasowania protokołu. W jednym projekcie pakowania (przykład pojedynczego projektu, nie wniosek statystyczny) klient kupił niszowe HMI, aby zaoszczędzić pieniądze; protokół VFD był niekompatybilny i potrzebna była bramka za ponad 400 USD – całkowity koszt okazał się wyższy;
- Pułapka 2: Ignorowanie rozdzielczości. Panel 7-calowy 800×480 może być zbyt ciasny dla ekranów z wieloma parametrami – wybierz 10,1" lub wyższą rozdzielczość dla gęstych stron;
- Pułapka 3: Czytanie "IP65" jako "jednostka wodoodporna". Większość HMI ma stopień IP65 tylko na panelu przednim; wycięcie montażowe, tył i zaciski nadal wymagają ochrony środowiska szafy IP20. Uszkodzenia spowodowane przez wodę zazwyczaj wnikają przez powierzchnię montażową;
- Pułapka 4: Zapominanie o obsłudze MPI przy modernizacji starszych systemów. Podczas podłączania starszych Siemens S7-300 przez MPI, potwierdź, że port szeregowy HMI obsługuje MPI 187 500 bps (Weintek cMT3072 i Pro-face GP4000 oba to robią);
- Pułapka 5: Pomijanie licencji na oprogramowanie w wycenie. W rozwiązaniach Siemens, licencje TIA Portal i szkolenia to realne pieniądze – uwzględnij je przy porównywaniu wycen.
6. Powiązanie produktu: Sourcing HMI
Fradwell dystrybuuje następujące marki HMI z globalną wysyłką i wsparciem w wyborze:
7. Wniosek
Wybór HMI to kompromis między pięcioma czynnikami: kompatybilność protokołów × ekran/rozdzielczość × ekosystem oprogramowania × ochrona × budżet. Wybierz KTP dla linii w całości Siemens; WEINVIEW/Weintek dla mieszanych marek plus zdalny dostęp; Kinco lub MCGS dla krajowych ekosystemów i ograniczonych budżetów; Pro-face dla zakładów z mieszanymi markami wymagających wysokiej niezawodności i wysokiej ochrony. Wymień swoje sterowniki przed rozmową o cenie – kompatybilność protokołów jest zawsze priorytetem nr 1.
FAQ
P1: Jaki jest najważniejszy parametr przy wyborze HMI? Kompatybilność protokołów komunikacyjnych. Potwierdź, że HMI natywnie obsługuje wszystkie protokoły Twoich sterowników na miejscu (PLC/VFD/serwo) przed porównaniem rozmiaru ekranu, rozdzielczości, ochrony i ceny. Bramka dla niekompatybilnego protokołu kosztuje i dodaje punkt awarii.
P2: Która marka jest najlepsza – WEINVIEW, Kinco, Siemens czy Pro-face? Żadna nie jest absolutnie najlepsza; dopasowanie jest kluczowe. Linie w całości Siemens → Siemens KTP (integracja ekosystemu); mieszane marki + zdalna konserwacja → WEINVIEW (ponad 400 protokołów, EasyAccess 2.0); wrażliwe na budżet → Kinco/MCGS; zakłady z mieszanymi markami wymagające wysokiej niezawodności/ochrony → Pro-face.
P3: Czy IP65 oznacza, że HMI można zanurzyć w wodzie? Nie. IP65 oznacza pyłoszczelność (6) i ochronę przed strumieniami wody pod niskim ciśnieniem (5). Dla większości HMI ocena dotyczy tylko panelu przedniego; wycięcie montażowe, tył i zaciski nadal wymagają ochrony środowiska szafy. Dostępne są modele powlekane lub o wyższej klasie dla trudniejszych warunków.
P4: Czy panele Siemens KTP mogą być używane tylko ze sterownikami Siemens? Nie tylko, ale to jest ich siła. Panele KTP posiadają interfejsy PROFINET i są natywnie optymalne w ekosystemie Siemens; obsługują również niektóre protokoły stron trzecich, ale głęboka wartość integracji jest widoczna w liniach w całości Siemens.
P5: Potrzebuję zdalnego monitorowania mojego HMI. Co powinienem wybrać? Preferuj modele z wbudowaną funkcją zdalną, takie jak seria Weintek cMT z EasyAccess 2.0 (zdalne monitorowanie/konserwacja) plus Weincloud Dashboard; w przeciwnym razie potrzebujesz zewnętrznej bramki zdalnej, co zwiększa koszty i złożoność.
P6: Czy podstawowe typy Pro-face GP4000 zostały wycofane? Tak. Według oficjalnej strony proface.com, podstawowe typy GP4000 (np. GP-4501TW / GP-4401WW / GP-4301TW / GP-4201TW) zostały wycofane 30.06.2025 – w nowych projektach należy określić standardowe typy GP-4x01T lub serie następcze.
P7: Jaka jest różnica między 7" 800×480 a 1024×600? Zauważalna. 1024×600 ma około 28% więcej pikseli poziomych, co pozwala na wyświetlanie krzywych trendów obok siebie i więcej parametrów na stronie. Dla ekranów o dużej gęstości informacji wybierz wyższą rozdzielczość.
Życzymy płynnych zakupów!
Autor: Shanghai Fradwell Industrial Automation Co., Ltd
– Twój doradca ds. zaopatrzenia w chińską automatykę
Shanghai Fradwell Industrial Automation Co., Ltd jest wiodącym globalnym dostawcą wysokowydajnych rozwiązań automatyki przemysłowej, dedykowanym łączeniu globalnych kupujących z wysokiej jakości chińskimi rozwiązaniami automatyki.
Kategorie produktów:
PLC i sterowniki
Siemens, Mitsubishi, Omron, Schneider, Delta, Xinje, Inovance i inne marki chińskie
HMI i ekrany dotykowe
WEINVIEW, Kinco, MCGS, przemysłowe panele PC
Napędy i silniki
Falowniki, serwonapędy, systemy krokowe, motoreduktory
Czujniki i przełączniki
Czujniki fotoelektryczne, czujniki zbliżeniowe, czujniki ciśnienia, czujniki temperatury, wyłączniki krańcowe
Zasilacze i przekaźniki
Zasilacze impulsowe, przekaźniki półprzewodnikowe, styczniki, wyłączniki
Komponenty pneumatyczne
Siłowniki, zawory elektromagnetyczne, jednostki uzdatniania powietrza
Kluczowe usługi:
- Integracja wielu marek: jedno zamówienie, jedna wysyłka, bez kłopotu.
- Doradztwo techniczne: konsultacje przed sprzedażą przez doświadczonych inżynierów automatyki.
- Gwarantowana autentyczność: ścisła kontrola jakości i niezawodne terminy realizacji (3-7 dni).
Skontaktuj się z nami