Συμπέρασμα:Δεν υπάρχει "καλύτερη μάρκα HMI" — μόνο το HMI που ταιριάζει καλύτερα στο οικοσύστημα ελέγχου και τον προϋπολογισμό σας. Αυτός ο οδηγός συγκρίνει τα WEINVIEW, Kinco, Siemens KTP και Pro-face GP4000 (με το MCGS ως επιλογή χαμηλού κόστους) σε πέντε διαστάσεις — μέγεθος/ανάλυση οθόνης, πρωτόκολλα επικοινωνίας, ευχρηστία λογισμικού, βαθμός βιομηχανικής προστασίας και σχέση τιμής-απόδοσης — και καταλήγει σε μια λίστα ελέγχου επιλογής έτοιμη προς χρήση.
1. Γιατί η Επιλογή HMI Απαιτεί Σοβαρή Προσοχή
Το HMI (Human-Machine Interface) είναι η μοναδική διεπαφή του χειριστή με τη μηχανή. Τυπικό κόστος λανθασμένης επιλογής (κοινή εμπειρία στον κλάδο, όχι στατιστικά συμπεράσματα):
- Ασυμφωνία πρωτοκόλλου → προσθήκη πύλης μετατροπής, κόστους εκατοντάδων έως άνω των χιλίων δολαρίων ανά σημείο, συν ένα ακόμη σημείο αστοχίας;
- Μέγεθος/ανάλυση οθόνης πολύ μικρό → γεμάτες οθόνες, περισσότερα σφάλματα χειριστή;
- Δύσχρηστο λογισμικό → κάθε αλλαγή οθόνης πονάει· αργή παράδοση έργου;
- Ανεπαρκής βαθμός προστασίας → αστοχία οθόνης αφής εντός μηνών σε σκονισμένα/υγρά περιβάλλοντα;
- Υπερβολική προδιαγραφή → πληρωμή 2-3 φορές για ένα όνομα μάρκας του οποίου τα χαρακτηριστικά δεν χρησιμοποιείτε ποτέ.
Ο επίσημος ορισμός του HMI από την Pro-face είναι ένα χρήσιμο πλαίσιο: ένα HMI χειρίζεται πέντε λειτουργίες — ρυθμίσεις, έλεγχο και εντολή, παρακολούθηση και εποπτεία, αποθήκευση ιστορικών δεδομένων και έξυπνη πύλη (σύμφωνα με το proface.com). Ελέγξτε τις ανάγκες σας σε σχέση με αυτές τις πέντε πριν συγκρίνετε μάρκες.
2. Οι Πέντε Διαστάσεις Σύγκρισης
2.1 Μέγεθος και Ανάλυση Οθόνης
Λογική μεγέθους (κοινή εμπειρία στον κλάδο):
- 4.3"–5.7": μικρές μεμονωμένες μηχανές, περιορισμένος χώρος πόρτας, χαμηλή πυκνότητα πληροφοριών;
- 7"–10.1": η κύρια ροή, καλύπτοντας ~90% της παρακολούθησης μεμονωμένων μηχανών;
- 12"–15.6": τμήματα πολλαπλών διεργασιών, πολλές σελίδες παραμέτρων, παράλληλες καμπύλες τάσης.
Η ανάλυση καθορίζει "πόσο καθαρά και πόσα." Στο ίδιο μέγεθος, 1024×600 (π.χ., Weintek cMT3072, MT8102iP) δείχνει ορατά περισσότερα από 800×480. Οι σειρές Pro-face GP4000 ανά μέγεθος: 5.7" QVGA (320×240), 7.5" VGA (640×480), 10.4" VGA, 12.1" SVGA (σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της σειράς proface.com).
2.2 Πρωτόκολλα Επικοινωνίας
Αυτό είναι το πιο συνηθισμένο λάθος. Βασικά σημεία:
- Ελέγξτε πρώτα τις μάρκες των ελεγκτών σας, μετά επιλέξτε το HMI — οι συνδυασμοί ίδιας μάρκας συνήθως έχουν ένα εγγενές βέλτιστο πρωτόκολλο (π.χ., η εγγενής υποστήριξη PROFINET του Siemens KTP· το KTP700 Basic PN επιβεβαιώνεται ότι διαθέτει διεπαφή PROFINET σύμφωνα με το επίσημο κατάστημα της Siemens)·
- Γραμμές μικτών μαρκών χρειάζονται ευρεία κάλυψη πρωτοκόλλων: η Weintek ισχυρίζεται επίσημα 400+ πρωτόκολλα επικοινωνίας PLC· η Pro-face είναι γνωστή για τη σύνδεση με σχεδόν όλες τις κύριες μάρκες PLC·
- MPI μέσω RS-485: Το COM2/COM3 RS-485 του Weintek cMT3072 υποστηρίζει 187.500 bps MPI· το COM2 του Pro-face GP4000 υποστηρίζει επίσης 187.500 bps MPI — μια αυστηρή απαίτηση κατά την ανακαίνιση παλαιών γραμμών Siemens·
- CANopen/CAN/J1939: απαιτείται για κινητό εξοπλισμό· το Weintek cMT3072 το υποστηρίζει·
- Οι περισσότερες μάρκες υποστηρίζουν Modbus RTU/TCP ως βασικό επίπεδο· το MCGS επιβεβαιώνεται επίσης ότι υποστηρίζει Modbus συν τα πρωτόκολλα Siemens/Mitsubishi.
2.3 Ευχρηστία Λογισμικού
| Μάρκα |
Λογισμικό |
Σημειώσεις |
| WEINVIEW |
EasyBuilder Pro |
Επίσημα χαρακτηριστικά: ενσωματωμένη βιβλιοθήκη γραφικών (συμπερ. διανυσματικών γραφικών), μακροεντολές, συγχρονισμός δεδομένων/γεγονότων/λειτουργιών με εξωτερικές βάσεις δεδομένων, πολυμέσα (κάμερα IP/USB, βίντεο HD), λειτουργία ασφαλείας RFID/δακτυλικών αποτυπωμάτων, λειτουργία Fast Display |
| Απομακρυσμένο Weintek |
EasyAccess 2.0 |
Επίσημα επιβεβαιωμένη λύση απομακρυσμένης πρόσβασης στο cloud, με το Weincloud Dashboard για πίνακες ελέγχου cloud· απομακρυσμένη συντήρηση χωρίς μισθωμένες γραμμές |
| Kinco |
DTools / DToolsPro |
Το DToolsPro επόμενης γενιάς (π.χ., εκδόσεις V1.8.10 / V1.9) επιβεβαιώθηκε στο kinco.cn· η σειρά G2/GL2 συνδυάζεται με το DToolsPro, η GT2 με το DTools |
| Siemens |
WinCC Basic (TIA Portal) |
Ενοποιημένο με τη μηχανική PLC της Siemens· το οικοσύστημα TIA Portal είναι η βασική του αξία |
| Pro-face |
GP-Pro EX |
Επιβεβαιώθηκε στο proface.com· συν το Pro-Server EX, GP-Viewer EX για παρακολούθηση συσκευών πολλαπλών μαρκών |
| MCGS |
MCGS embedded / McgsPro |
Το McgsPro νέας γενιάς επιβεβαιώθηκε στο mcgs.com.cn· η ενσωματωμένη έκδοση είναι το βιομηχανικό πρότυπο για μονάδες TPC |
Κοινή εμπειρία στον κλάδο: η απόκτηση λογισμικού και οι καμπύλες εκμάθησης διαφέρουν πολύ — το EasyBuilder Pro, το DToolsPro και το GP-Pro EX είναι ευκολότερα στην απόκτηση και την εκμάθηση από το Siemens TIA Portal (με άδεια χρήσης, πιο απότομη καμπύλη). Αλλά εντός μιας πλήρους γραμμής Siemens, η ολοκληρωμένη αποδοτικότητα του TIA Portal είναι δύσκολο να αντικατασταθεί με αυτόνομα εργαλεία.
2.4 Βαθμός Βιομηχανικής Προστασίας
- Βαθμολογία IP = προστασία από σκόνη/νερό: Το IP65 (στεγανό στη σκόνη + πίδακες νερού χαμηλής πίεσης) είναι η κοινή βασική γραμμή για βιομηχανικά πάνελ αφής·
- Επαληθευμένα επίσημα δεδομένα: Τα μπροστινά πάνελ Weintek MT8071iP/MT8102iP είναι NEMA4/IP65· το μπροστινό πάνελ Pro-face GP-4501T είναι IP65f / NEMA TYPE 4X/13· η σειρά MCGS TPC7032Kw περιγράφεται ως IP65 (σύμφωνα με υλικό του καναλιού-ιστοτόπου, επαληθεύστε με το επίσημο εγχειρίδιο)·
- Πάνελ έναντι ολόκληρης μονάδας: για τα περισσότερα HMI η βαθμολογία IP καλύπτει μόνο το μπροστινό πάνελ — η εγκοπή τοποθέτησης και το πίσω μέρος παραμένουν σε περιβάλλον ντουλαπιού IP20 (κοινή πρακτική στον κλάδο)·
- Σκονισμένα, υγρά ή περιβάλλοντα με υγρά κοπής: προτιμήστε υψηλή προστασία συν επικαλυμμένα μοντέλα (π.χ., επιλογές επίστρωσης Pro-face).
3. Ανάλυση ανά Μάρκα
3.1 WEINVIEW / Weintek
- Τοποθέτηση: μεσαίας έως υψηλής κατηγορίας· ένας από τους κορυφαίους κατασκευαστές HMI παγκοσμίως (επίσημη αυτοπεριγραφή: "Κορυφαίος Κατασκευαστής HMI")· ιδρύθηκε το 2004 στη Σενζέν·
- Σειρές: cMT (υψηλής κατηγορίας, ενσωματωμένη απομακρυσμένη/IIoT δυνατότητα), eMT (μεσαίας κατηγορίας), MT (κλασική γραμμή όγκου: MT8071iP / MT8102iP / MT8072iE)·
- Αντιπροσωπευτικές προδιαγραφές : MT8071iP — 7" TFT, 800×480, 450 cd/m², αντίθεση 500:1, 16.7M χρωμάτων, αντίσταση 4-wire, Ethernet 10/100, COM1 RS-232 4W + COM2 RS-485 2W/4W, 24 VDC· MT8102iP — 10.1" 1024×600, 350 cd/m², 1000:1·
- Απομακρυσμένη δυνατότητα: Το cMT3072 αποστέλλεται με ενσωματωμένη άδεια χρήσης EasyAccess 2.0 (σύμφωνα με τις σελίδες προδιαγραφών του διανομέα) — η απομακρυσμένη παρακολούθηση είναι ένα διαφοροποιητικό χαρακτηριστικό·
- Ιδανικό για: γραμμές PLC μικτών μαρκών, ανάγκες απομακρυσμένης συντήρησης, κατασκευαστές μηχανών που επιθυμούν ισορροπία χαρακτηριστικών/τιμής.
3.2 Kinco
- Τοποθέτηση: μακροχρόνια καθιερωμένη κινεζική μάρκα αυτοματισμού που καλύπτει HMI/servo/PLC (ηγέτης στον έλεγχο κίνησης και HMI για ρομποτική και έξυπνο εξοπλισμό)·
- Σειρές: FUTURE (F2 υψηλής κατηγορίας, 7"–15.6"), GREEN (G2 7"–15", GT2, GH ενισχυμένο, G1 στάνταρ, GL2/GL οικονομικό), MASS (M2/MT), συν χειρός, χωρητικό, αδιάβροχες παραλλαγές (σύμφωνα με το επίσημο κέντρο προϊόντων kincoautomation.com)·
- Λογισμικό: DToolsPro (επόμενης γενιάς) και DTools (επιβεβαιώθηκε στο kinco.cn)·
- Ιδανικό για: πελάτες με ευαισθησία στον προϋπολογισμό, όσους βρίσκονται ήδη στο οικοσύστημα PLC/servo της Kinco και προμήθεια ταιριαστή με τη σειρά.
3.3 Siemens SIMATIC HMI (KTP Basic Panels)
- Τοποθέτηση: το επίσημο HMI του οικοσυστήματος Siemens, βαθιά ενσωματωμένο με PLC S7 και TIA Portal·
- Σειρές: KTP Basic (KTP400 4.3" / KTP700 7" / KTP900 9" / KTP1200 12" — μεγέθη δημόσια στον κλάδο, επαληθεύστε με επίσημα φύλλα δεδομένων πριν τη δημοσίευση)·
- Επαληθευμένα επίσημα δεδομένα: KTP700 Basic PN (αριθμός παραγγελίας. 6AV2123-2GB03-0AX0) — 7" TFT, 65.536 χρώματα, διεπαφή PROFINET (σύμφωνα με το επίσημο κατάστημα mall.siemens.com.cn)· ανάλυση 800×480 και IP65 είναι δημόσιες προδιαγραφές του κλάδου (προς επαλήθευση με επίσημο φύλλο δεδομένων)·
- Λογισμικό: διαμορφώνεται με το WinCC Basic (στοιχείο TIA Portal) (σύμφωνα με την περιγραφή του επίσημου καταστήματος)·
- Ιδανικό για: γραμμές αποκλειστικά Siemens, ομάδες που επιθυμούν ενοποιημένη μηχανική PLC/HMI, ομάδες με δεξιότητες TIA Portal.
3.4 Pro-face (Schneider Electric Group)
- Τοποθέτηση: υψηλής κατηγορίας· γνωστή για τη σύνδεση με σχεδόν όλες τις κύριες μάρκες συσκευών και για την αξιοπιστία (σύμφωνα με τη σελίδα HMI Centric του proface.com: ένας γνωστός κατασκευαστής από τη δεκαετία του 1980 και εφευρέτης του πρώτου προγραμματιζόμενου γραφικού HMI)·
- Σειρές: GP4000 (GP4100 compact 4.3", GP-4301T 5.7" QVGA, GP-4401T 7.5" VGA, GP-4501T 10.4" VGA, GP-4621T 12.1" SVGA — σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της σειράς proface.com)·
- Επαληθευμένα επίσημα δεδομένα: GP-4501T (PFXGP4501TAD) — 65.536 χρώματα, 32 MB FLASH, 320 KB SRAM, Ethernet + διπλό σειριακό + διπλό USB, μπροστινό πάνελ IP65f/NEMA TYPE 4X/13 (σύμφωνα με την επίσημη σελίδα προδιαγραφών)· το COM2 υποστηρίζει 187.500 bps MPI·
- Σημαντικό: Οι βασικοί τύποι GP4000 (π.χ., GP-4501TW / GP-4401WW, κ.λπ.) καταργήθηκαν από 30-06-2025 (σύμφωνα με την επίσημη σελίδα proface.com) — προδιαγράψτε τους τυπικούς τύπους GP-4x01T ή τις διαδόχους σειρές για νέα έργα·
- Ιδανικό για: φυτά με μικτές μάρκες, εφαρμογές που απαιτούν υψηλή αξιοπιστία και υψηλή προστασία.
3.5 MCGS (Προσθήκη Χαμηλού Κόστους)
- Τοποθέτηση: κινεζικό οικονομικό HMI, η κοινή επιλογή για έργα με ευαισθησία στο κόστος·
- Αντιπροσωπευτικά μοντέλα: TPC7032Kw (7" TFT, 800×480, 262k χρώματα, 24 V ±20% VDC, 128 MB μνήμης χρήστη — · TPC1062K (10.2"); TPC7032Kt;
- Λογισμικό: Λογισμικό διαμόρφωσης MCGS embedded· McgsPro νέας γενιάς·
- Ιδανικό για: μεμονωμένες μηχανές με προτεραιότητα στο κόστος και τυπικά χαρακτηριστικά.
4. Συγκριτικός Πίνακας Παράλληλης Σύγκρισης (Αύγ. 2026)
| Διάσταση |
WEINVIEW/Weintek |
Kinco |
Siemens KTP |
Pro-face GP4000 |
MCGS |
| Αντιπροσωπευτικό μοντέλο |
cMT3072 / MT8071iP |
GL2070HE / M2070H |
KTP700 Basic PN |
GP-4501T / GP-4401T |
TPC7032Kw |
| Εύρος μεγέθους |
4.3"–15.6" |
4.3"–15" |
4.3"–12" |
4.3"–12.1" |
7"–10.2" |
| Αντιπροσωπευτική ανάλυση |
7" 1024×600 (cMT3072) |
Ανατρέξτε στο επίσημο εγχειρίδιο |
7" 800×480 (δημόσιο στον κλάδο) |
10.4" VGA 640×480 |
7" 800×480 |
| Βαθμός προστασίας |
NEMA4/IP65 (επίσημο) |
Ανατρέξτε στο επίσημο εγχειρίδιο |
IP65 (δημόσιο στον κλάδο) |
IP65f / NEMA 4X/13 (επίσημο) |
IP65 (υλικό καναλιού) |
| Λογισμικό μηχανικής |
EasyBuilder Pro |
DToolsPro / DTools |
WinCC Basic (TIA) |
GP-Pro EX |
MCGS embedded / McgsPro |
| Απομακρυσμένη δυνατότητα |
EasyAccess 2.0 (ισχυρό) |
WiFi/4G σε επιλεγμένα μοντέλα |
— |
Διαθέσιμο (μέσω GP-Viewer, κ.λπ.) |
Περιορισμένο |
| Κάλυψη πρωτοκόλλου |
400+ πρωτόκολλα PLC (επίσημο) |
Κύρια πρωτόκολλα |
PROFINET / εγγενές Siemens |
Σχεδόν όλες οι κύριες μάρκες |
Modbus + κύρια PLC |
| Τοποθέτηση τιμής |
Μεσαία κατηγορία |
Μεσαία κατηγορία |
Υψηλή κατηγορία |
Υψηλή κατηγορία |
Οικονομικό |
| Καλύτερη εφαρμογή |
Μικτές μάρκες + απομακρυσμένη πρόσβαση |
Εγχώριο οικοσύστημα / προϋπολογισμός |
Γραμμές αποκλειστικά Siemens |
Μικτές μάρκες + υψηλή αξιοπιστία |
Προτεραιότητα στο κόστος |
5. Λίστα Ελέγχου Επιλογής Πεδίου και Παγίδες
Τα παρακάτω είναι γενικά μαθήματα από χρόνια εμπειρίας έργων, όχι στατιστικά συμπεράσματα.
Λίστα ελέγχου επιλογής (επισημάνετε κάθε ένα):
- Καταγράψτε τους ελεγκτές σας: ποιες μάρκες και μοντέλα PLC/VFD/servo βρίσκονται στον χώρο; Επαληθεύστε ότι το HMI υποστηρίζει εγγενώς κάθε πρωτόκολλο — αυτή είναι η προτεραιότητα #1·
- Διορθώστε μέγεθος και ανάλυση: επιλέξτε μέγεθος με βάση την πυκνότητα πληροφοριών· προτιμήστε υψηλότερη ανάλυση στο ίδιο μέγεθος (1024×600 έναντι 800×480)·
- Υπολογίστε τις ανάγκες απομακρυσμένης πρόσβασης: απαιτείται απομακρυσμένη παρακολούθηση/συντήρηση; Επιλέξτε ένα μοντέλο με ενσωματωμένη απομακρυσμένη δυνατότητα (π.χ., EasyAccess 2.0) — μην προσθέσετε πύλη αργότερα·
- Ελέγξτε την προστασία και το περιβάλλον: τα σκονισμένα/υγρά περιβάλλοντα ή περιβάλλοντα με υγρά κοπής χρειάζονται τουλάχιστον μπροστινά πάνελ IP65· εξετάστε επικαλυμμένα μοντέλα για ειδικά περιβάλλοντα·
- Προϋπολογίστε την άδεια χρήσης λογισμικού: το Siemens TIA Portal απαιτεί άδειες χρήσης και έχει απότομη καμπύλη εκμάθησης· τα EasyBuilder Pro, DToolsPro, GP-Pro EX είναι ευκολότερα στην απόκτηση — συμπεριλάβετε τον χρόνο εκπαίδευσης μηχανικών στο συνολικό κόστος·
- Επιβεβαιώστε τη διαθεσιμότητα και τον κίνδυνο EOL: προτιμήστε τις τρέχουσες σειρές (π.χ., οι βασικοί τύποι Pro-face έχουν καταργηθεί — μην προδιαγράφετε παλαιά μοντέλα).
Συνήθεις παγίδες:
- Παγίδα 1: Αγορά μόνο με βάση την τιμή, και μετά αντιμετώπιση ασυμφωνίας πρωτοκόλλου. Σε ένα έργο συσκευασίας (παράδειγμα μεμονωμένου έργου, όχι στατιστικό συμπέρασμα), ένας πελάτης αγόρασε ένα HMI ειδικής χρήσης για να εξοικονομήσει χρήματα· το πρωτόκολλο VFD ήταν ασύμβατο και χρειαζόταν μια πύλη άνω των 400 δολαρίων — το συνολικό κόστος κατέληξε να είναι υψηλότερο·
- Παγίδα 2: Αγνοώντας την ανάλυση. Ένα πάνελ 7 ιντσών 800×480 μπορεί να είναι πολύ στενό για οθόνες πολλαπλών παραμέτρων — επιλέξτε 10.1" ή υψηλότερη ανάλυση για πυκνές σελίδες·
- Παγίδα 3: Διαβάζοντας "IP65" ως "αδιάβροχη μονάδα." Τα περισσότερα HMI είναι IP65 μόνο στο μπροστινό πάνελ· η εγκοπή, το πίσω μέρος και οι ακροδέκτες εξακολουθούν να είναι σε περιβάλλον ντουλαπιού IP20. Η ζημιά από νερό συνήθως εισέρχεται στην επιφάνεια τοποθέτησης·
- Παγίδα 4: Ξεχνώντας την υποστήριξη MPI σε παλαιές ανακαινίσεις. Κατά τη σύνδεση παλαιών Siemens S7-300 μέσω MPI, επιβεβαιώστε ότι η σειριακή θύρα του HMI υποστηρίζει 187.500 bps MPI (τόσο το Weintek cMT3072 όσο και το Pro-face GP4000 το κάνουν)·
- Παγίδα 5: Παραλείποντας τις άδειες χρήσης λογισμικού από την προσφορά. Στις λύσεις Siemens, οι άδειες χρήσης TIA Portal και η εκπαίδευση είναι πραγματικά χρήματα — συμπεριλάβετε τα κατά τη σύγκριση προσφορών.
6. Σύνδεση Προϊόντος: Προμήθεια HMI
Η Fradwell διανέμει τις ακόλουθες μάρκες HMI με παγκόσμια αποστολή και υποστήριξη επιλογής:
7. Συμπέρασμα
Η επιλογή HMI είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ πέντε παραγόντων: συμβατότητα πρωτοκόλλου × οθόνη/ανάλυση × οικοσύστημα λογισμικού × προστασία × προϋπολογισμός. Επιλέξτε KTP για γραμμές αποκλειστικά Siemens· WEINVIEW/Weintek για μικτές μάρκες συν απομακρυσμένη πρόσβαση· Kinco ή MCGS για εγχώρια οικοσυστήματα και αυστηρούς προϋπολογισμούς· Pro-face για φυτά μικτών μαρκών που χρειάζονται υψηλή αξιοπιστία και υψηλή προστασία.Καταγράψτε τους ελεγκτές σας πριν μιλήσετε για τιμή — η συμβατότητα πρωτοκόλλου είναι πάντα η προτεραιότητα #1.
Συχνές Ερωτήσεις
Ε1: Ποια είναι η πιο σημαντική παράμετρος στην επιλογή HMI; Συμβατότητα πρωτοκόλλου επικοινωνίας. Επιβεβαιώστε ότι το HMI υποστηρίζει εγγενώς όλα τα πρωτόκολλα των ελεγκτών σας στον χώρο (PLC/VFD/servo) πριν συγκρίνετε μέγεθος οθόνης, ανάλυση, προστασία και τιμή. Μια πύλη για ασύμβατο πρωτόκολλο κοστίζει χρήματα και προσθέτει ένα σημείο αστοχίας.
Ε2: Ποια μάρκα είναι η καλύτερη — WEINVIEW, Kinco, Siemens, ή Pro-face; Καμία δεν είναι απόλυτα καλύτερη· η αντιστοίχιση έχει σημασία. Γραμμές αποκλειστικά Siemens → Siemens KTP (ενσωμάτωση οικοσυστήματος)· μικτές μάρκες + απομακρυσμένη συντήρηση → WEINVIEW (400+ πρωτόκολλα, EasyAccess 2.0)· ευαίσθητοι στον προϋπολογισμό → Kinco/MCGS· φυτά μικτών μαρκών που χρειάζονται υψηλή αξιοπιστία/προστασία → Pro-face.
Ε3: Σημαίνει το IP65 ότι το HMI μπορεί να βυθιστεί στο νερό; Όχι. Το IP65 σημαίνει στεγανό στη σκόνη (6) και προστατευμένο από πίδακες νερού χαμηλής πίεσης (5). Για τα περισσότερα HMI η βαθμολογία ισχύει μόνο για το μπροστινό πάνελ· η εγκοπή τοποθέτησης, το πίσω μέρος και οι ακροδέκτες εξακολουθούν να χρειάζονται προστασία περιβάλλοντος ντουλαπιού. Υπάρχουν επικαλυμμένα μοντέλα ή μοντέλα υψηλότερης βαθμολογίας για πιο δύσκολες συνθήκες.
Ε4: Μπορούν τα πάνελ Siemens KTP να χρησιμοποιηθούν μόνο με PLC Siemens; Όχι μόνο, αλλά αυτή είναι η δύναμή τους. Τα πάνελ KTP φέρουν διεπαφές PROFINET και είναι εγγενώς βέλτιστα στο οικοσύστημα Siemens· υποστηρίζουν επίσης κάποια πρωτόκολλα τρίτων, αλλά η αξία της βαθιάς ενσωμάτωσης φαίνεται σε γραμμές αποκλειστικά Siemens.
Ε5: Χρειάζομαι απομακρυσμένη παρακολούθηση για το HMI μου. Τι πρέπει να επιλέξω; Προτιμήστε μοντέλα με ενσωματωμένη απομακρυσμένη δυνατότητα, όπως η σειρά Weintek cMT με EasyAccess 2.0 (απομακρυσμένη παρακολούθηση/συντήρηση) συν το Weincloud Dashboard· διαφορετικά χρειάζεστε εξωτερική απομακρυσμένη πύλη, προσθέτοντας κόστος και πολυπλοκότητα.
Ε6: Έχουν καταργηθεί οι βασικοί τύποι Pro-face GP4000; Ναι. Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα proface.com, οι βασικοί τύποι GP4000 (π.χ., GP-4501TW / GP-4401WW / GP-4301TW / GP-4201TW) καταργήθηκαν στις 30-06-2025 — προδιαγράψτε τους τυπικούς τύπους GP-4x01T ή τις διαδόχους σειρές για νέα έργα.
Ε7: Πόσο μεγάλη είναι η διαφορά μεταξύ 7" 800×480 και 1024×600; Αισθητή. Το 1024×600 έχει ~28% περισσότερα οριζόντια pixel, επιτρέποντας παράλληλες καμπύλες τάσης και περισσότερες παραμέτρους ανά σελίδα. Για οθόνες με πυκνές πληροφορίες, επιλέξτε την υψηλότερη ανάλυση.
Σας ευχόμαστε ομαλή προμήθεια!
Από: Shanghai Fradwell Industrial Automation Co., Ltd
— Ο Σύμβουλος Προμηθειών σας για Κινεζικούς Αυτοματισμούς
Η Shanghai Fradwell Industrial Automation Co., Ltd είναι κορυφαίος παγκόσμιος προμηθευτής λύσεων βιομηχανικού αυτοματισμού υψηλής απόδοσης, αφιερωμένη στη σύνδεση παγκόσμιων αγοραστών με λύσεις αυτοματισμού υψηλής ποιότητας από την Κίνα.
Κατηγορίες Προϊόντων:
PLC & Ελεγκτές
Siemens, Mitsubishi, Omron, Schneider, Delta, Xinje, Inovance και άλλες κινεζικές μάρκες
HMI & Οθόνες Αφής
WEINVIEW, Kinco, MCGS, βιομηχανικά πάνελ PC
Μονάδες & Κινητήρες
Αντιστροφείς, σερβοκινητήρες, συστήματα βηματικών κινητήρων, μειωτήρες
Αισθητήρες & Διακόπτες
Φωτοηλεκτρικοί διακόπτες, αισθητήρες εγγύτητας, αισθητήρες πίεσης, αισθητήρες θερμοκρασίας, τερματικοί διακόπτες
Τροφοδοτικά & Ρελέ
Τροφοδοτικά μεταγωγής, ρελέ στερεάς κατάστασης, ρελέ ισχύος, αυτόματοι διακόπτες
Πνευματικά Εξαρτήματα
Κύλινδροι, ηλεκτροβαλβίδες, μονάδες επεξεργασίας αέρα
Βασικές Υπηρεσίες:
- Ενοποίηση Πολλαπλών Μαρκών: Μία παραγγελία, μία αποστολή, μηδενικός κόπος.
- Τεχνική Συμβουλευτική: Συμβουλευτική προ-πωλήσεων από έμπειρους μηχανικούς αυτοματισμού.
- Εγγυημένη Αυθεντικότητα: Αυστηρός ποιοτικός έλεγχος και αξιόπιστοι χρόνοι παράδοσης (3-7 ημέρες).
Επικοινωνήστε μαζί μας